top of page
Szója mező

A SZÓJA LEVÉLTRÁGYÁZÁSA
SOLU K 52-VEL

A tápanyaghiány és az aszálykárok megelőzése

A szója termesztése egyre érdekesebb a gazdák számára – elvégre területét tekintve a szójabab bír a legnagyobb növekedési ütemmel a német nyelvterületen. Így a szójatermesztés Ausztriában is jelentős mértékben nőtt az elmúlt években. Már körülbelül 93.000 hektárnyi szántóföldet használnak a sokrétűen bevethető hüvelytermés termesztésére. Összehasonlításképp: Ez 2008-ban még nagyjából 18.000 hektár volt – a vetésterület tehát azóta ötszörösére nőtt. Ausztriában a szójaterületek bő 35%-át a biogazdálkodás kritériumainak megfelelően használják. 

Sok érv szól a szója, valamint más pillangósvirágúak termesztése mellett:

  • a levegő nitrogénjének megkötése

  • az ásványi N-trágyázás mellőzése, ami a klímagázok és a költségek csökkenéséhez vezet

  • gabonában gazdag vetésforgók változatosabbá tétele és ezáltal alacsonyabb betegségnyomás

  • a föld szerkezetének javítása

  • az ősgabonák ellenállásának elkerülése

  • az ekementes földművelés lehetségessé válása

  • kisebb mértékű függőség az importált fehérjetakarmányoktól

  • hozzáadott érték növelése a saját gazdaságban az állatállomány takarmányozása során

Hogyan tudja a SOLU K 52 pozitívan befolyásolni a szója és más pillangósvirágúak növekedését és terméshozamát?

A szója és más pillangósvirágúak alapvetően kevés vizet igényelnek. A szója a virágzási időszak kezdetének első három hetében igényli a legtöbb vizet. Ebben az időszakban a hüvelyképződésre és a hüvelyenkénti gabonaszemek számának meghatározására kerül sor, és a hüvely vastagabbá válik – a növény különösen erősen reagál a vízhiányra. A szárazság okozta esetleges károk megelőzése érdekében már májusban, de legkésőbb júniusban rendszeres levéltrágyázást javaslunk a SOLU K 52-vel. 

A jó káliumellátás garantálja a hatékony vízhasználatot és ezáltal a biztos terméshozam alapja.

A szójának viszonylag nagy mennyiségben van szüksége káliumra, főként kálium-szulfát formájában. A felvétel mértéke a gyors vegetatív növekedés során a legnagyobb, és lelassul, amikor a magkötés megkezdődik. A felvétel két-három hétig tart, mielőtt a vetőmag éretté válik.

A káliumfelvétel csökken, ha a talaj oxigénszintje alacsony, ezért a rossz levegőztetés miatt jobban rendelkezésre álló káliumra lenne szükség. A hideg talajok csökkentik a gyökérnövekedés sebességét és mértékét. Ez szintén korlátozhatja a tápanyagfelvételt.

Kénhiány leginkább hűvös, nedves időjárás és erősen kilúgozott, kevés szerves anyagot tartalmazó talajok esetén fordul elő. A SOLU K 52 ezen is segíthet: 

A SOLU K 52 45% ként tartalmaz és célzott levéltrágyázással gyorsan és hatékonyan tudja orvosolni a kén hiányát. 

Egyébként a talaj pH-értéke is jelentős tényező a terméshozam szempontjából: Kedvező esetben a pH-érték 6,2 és 7,0 között van.

MŰTRÁGYA AJÁNLÁS

Növekedési diagram
bottom of page