top of page
Cukorrépa mező

A CUKORRÉPA LEVÉLTRÁGYÁZÁSA
SOLU K 52-VEL

Folyamatos tápanyag-ellátás egészen az aratásig

A legtöbb európai országban termesztenek cukorrépát. A cukorrépa a tápanyagban gazdag, mélyrétegű talajokat és a jó vízellátást kedveli. A vetésre március közepe és április közepe között kerül sor, amikor a talajhőmérséklet többnyire még meglehetősen alacsony.

Mivel a vetést követő első három-négy hónapban nagyon sok tápanyag távozik a talajból, a tápanyagok nagy részét már a vetés előtt ki kell juttatni. Ráadásul a cukorrépa a nitrogént nitrát formájában részesíti előnyben. Az ammónium nitrifikációjának sebessége azonban függ a talajhőmérséklettől: Minél magasabb a talajhőmérséklet, annál gyorsabban válik elérhetővé a nitrogén a növény számára a talajon keresztül is. Ha a talajhőmérséklet 20 fokról 30 fokra emelkedik, a nitrifikáció reakciósebessége megduplázódik. Az alaptrágyázás típusától függetlenül, ha a talajhőmérséklet meghaladta a 20 fokot, hasznos lehet a kéntartalmú műtrágya szulfát formájában történő alkalmazása, egyrészt a nitrogén hatékonyságának növelése, másrészt a nitrát talajvízbe történő kimosódásának megakadályozása érdekében.

FIGYELEM! A növekedési szakasz utolsó harmadában ne használjon nitrogéntartalmú műtrágyát, mivel a nitrogén- és proteinfelesleg negatívan hat a cukorkivonásra. 

 

Mikor kerüljön sor a cukorrépa trágyázására SOLU K 52-vel?

Függetlenül a talajban az alaptrágyázás után rendelkezésre álló kálium mennyiségétől azt ajánljuk, hogy a SOLU K 52 műtrágyát a szántóföldi permetezőgéppel három alkalommal vigye fel a leveleken keresztül:

  • 10 kg/ha 6-8 leveles állapot esetén

  • 10 kg/ha 10-12 leveles állapot esetén

  • 10 kg/ha, amint a növény elérte a talaj teljes beárnyékolását/borítottságát.

Ez az eljárásmód a levelekre való kijuttatás során (egyenként 30 kg SOLU K 52 /ha – ami körülbelül 16 kg K2O-nak és 13,5 kg SO3-nak felel meg) a terméshozam több mint 10%-os növekedését és több mint 20%-os cukortartalom-növekedést eredményezett a közép-európai termőföldeken.

A cukorrépa 50 t/ha mennyiségű várható terméshozama esetén a talajból ötször annyi tápanyag távozik. Megjegyzendő azonban, hogy folyamatosan ellenőrizni kell a teljes tápanyagszükségletet, hogy a levelekben ne jelentkezzenek hiánytünetek, és a cukorszintézis hatékonyan mehessen végbe.

A SOLU K 52 levelekre való kijuttatásával nagyobb terméshozam és optimális cukortartalom érhető el.

Tápanyagfelvétel/-kivonás 10 t cukorrépára vetítve, a levélzet átlagos középértékeivel együtt:

30 kg/ha SOLU K 52 levéltrágya 16 kg/ha K2O-nak és 13,5 kg SO3-nak felel meg.

 

Hogyan tudja a SOLU K 52 pozitívan befolyásolni a cukorrépa növekedését és terméshozamát?

A kén kulcsfontosságú tényező a nitrogén hatékonyságának növelésében. Kísérletek azt bizonyítják, hogy a növény hatékonyabban veszi fel a nitrogént, ha levéltrágyázás útján kap ként. A kijuttatás pH-semlegesen is hat, így nem kerül sor talajsavanyodásra. Továbbá a minőség és az aratás egyértelmű javulása figyelhető meg.

A káliumra a növénynek szüksége van a fotoszintézishez, támogatja az enzimek aktiválódását és a növények természetes ellenálló képességét a kártevőkkel, betegségekkel, a fagy és szárazság okozta stresszel szemben. Kihívást jelenthet a növekedés során a növény igényeinek megfelelő káliumfelvétel biztosítása. A célzott levéltrágyázás javítja a növény káliumfelvételét, ha a káliumigény nagyon magas, vagy ha a gyökereken keresztül történő káliumfelvétel korlátozott.

MŰTRÁGYA AJÁNLÁS

Növekedési diagram
bottom of page