top of page

A BÚZA LEVÉLTRÁGYÁZÁSA
SOLU K 52-VEL

A hidegtűrés és a tápanyagfelvétel optimalizálása

A kálium két fontos feladatot lát el a gabona növekedésénél: Szabályozza a vízháztartást és a protein- és fehérje-anyagcserét. Ha a növény elegendő káliummal van ellátva, kevesebb vizet fogyaszt, jobban átvészeli a száraz időszakokat, és jobb ellenállóképességet fejleszt ki a hideggel szemben.

A káliumhiány a búzában és más gabonafélékben a nitrogénfelesleghez hasonló tünetekkel jár:

  • a stabilitás hiánya

  • nagyobb mértékű fogékonyság a betegségek iránt

  • hervadási tünetek

  • klorózis az idősebb leveleken

  • kevesebb tartalékanyag elraktározása a gabonában

Hogyan tudja a SOLU K 52 pozitívan befolyásolni a búza és más gabonafélék növekedését és terméshozamát?

A SOLU K 52-vel történő levéltrágyázás előnye a tápanyagok közvetlen és gyors felvétele a növényszövet anyagcseréjébe. Ennek során az átváltoztatáshoz szükséges energiafelhasználás a növényen belül alacsony marad. A tápanyagfelvételre továbbá a környezeti tényezőktől, mint a talajnedvességtől függetlenül kerül sor.

A SOLU K 52 emellett kombinálható növényvédő szerekkel és növekedésszabályozókkal és sok esetben előnyös szinergiahatásokhoz vezet: Száraz feltételek mellett a kombinált spray magas koncentrációja csökkenti a párologtatást és ezáltal a hatóanyagok elpárolgását. Ez pedig csökkenti a növényvédő szerek használatát és pozitív hatással van az ökoszisztémára.

A SOLU K 52 használatakor azonban figyelembe kell venni, hogy a növény felvevőképessége korlátozott. A túladagolás levélégést okozhat. Ezért fontos betartani a releváns koncentrációs határértékeket, főleg, ha az adagokat több részre osztjuk.

A SOLU K 52-vel történő kezdeti levéltrágyázás már akkor is elvégezhető, ha a heves esőzések vagy a hosszan tartó aszályos időszakok már a vetés előtt negatívan befolyásolták a talaj tápanyagháztartását.

Ha a vetést követő első hónapban hosszabb szárazság vagy heves esőzés következik be, akkor szintén ajánlatos a SOLU K 52-vel történő első levéltrágyázás. Ebben a korai időszakban fellépő hiányosság ugyanis a növény további fejlődése során már csak nehezen kompenzálható.

A generatív szakaszban alapvetően megnövekedik a növény kálium és a kén (mint szulfát) iránti igénye. Az ebben a szakaszban végzett levéltrágyázás jelentős pozitívan hatással lehet a termés mennyiségére és minőségére.

A permetlé mennyiségét át kell számolni a szántóföldi kultúráknál a standard magyarországi 200-250 max 300 liter/ha permetlé mennyiségre! Kellhet egy permetlé mennyiség alapján számított dózis táblázat. Mind szántóföldi mind pedig kertészeti kultúrák, ültetvények tekintetében. Ültetvények esetében 1000 l/ha lé mennyiség is van.

Ez itt azért nem tiszta mert alapvetően mindenki spórol a víz mennyiségével. Lásd a javaslatnál. A gépek űrtartalmi kapacitása alapján szántóföldön beszélhetünk 1000, 3000, 5000, 8000 literes tartály méretről és 200-250 maximum 300 liter/ha lé mennyiségről.

 

Extrém esetben van aki csak 60-80 l/ha permetlével megy, igy valahogy ehhez kellene alkalmazkodni a javasolt dózisok esetében vagy tisztán leírni hogy kg/100 liter permetléhez mennyit javasolunk. Kellhet a weblapra egy kijuttatási vagy dózis kalkulátor.

MŰTRÁGYA AJÁNLÁS

Növekedési diagram
bottom of page